Press "Enter" to skip to content

Kościół z żywych kamieni. Ksiądz Andrzej, siostra Kazimiera i pan Ryszard wyróżnieni

W kościele rektoralnym Domu Księży Emerytów (DKE) nad rzeką, przeżywano drugą rocznicę uroczystego poświęcenia (konsekracji), której dokonał Biskup Diecezjalny Edward Dajczak. W duszpasterski krajobraz małego kościoła zapisała się na stałe skromna, ale miła uroczystość wręczenia statuetek – wyróżnień dla trzech osób, dla podkreślenia zaangażowania w życie wspólnoty.

-Kiedy tylko przyszedłem do Kołobrzegu zapragnąłem czerpać z dotychczasowych doświadczeń duszpasterskich – przyznaje ks. Piotr Zieliński, rektor kościoła. -Dane mi było przez pięć lat posługiwać jako wikariusz w koszalińskiej parafii pw. Ducha Świętego, gdzie proboszczem od 1980 r. jest ks. prałat Kazimierz Bednarski. Nieraz bywa, że księża krępują się korzystać z pomysłów innych duszpasterzy, ale osobiście jestem innego zdania. Przecież kiedy gospodyni zakosztuje jakiejś potrawy i okaże się, że jest przepyszna, nie waha się poprosić o przepis, aby w swoim domu przygotować równie wspaniałe danie. Ks. Bednarski w Koszalinie wypracował swój styl i można od tego doświadczonego duszpasterza sporo się nauczyć. Np. podawanie ręki wiernym po zakończonej Mszy Świętej w niedzielę – niektórzy mówią mi: to amerykański styl. Odpowiadam od razu: nie, to pomysł zaczerpnięty od proboszcza z Ducha Świętego w Koszalinie, który tak żegna się ze swymi parafianami życząc im dobrej niedzieli. W pierwszym roku posługi w Kołobrzegu postanowiłem “przeszczepić” także pomysł wyróżniania trzech osób z okazji rocznicy poświęcenia kościoła. Co prawda mały kościół nie był jeszcze wtedy konsekrowany, ale był przecież pobłogosławiony i z tejże okazji poszczególne osoby otrzymywały specjalne statuetki. W 2015 r. pierwsze wyróżnienie otrzymał śp. ks. prałat Józef Słomski, śp. organista Edward Goljanek i p. Eugenia. W drugiej edycji statuetki trafiły do ks. Józefa Potyrały, śp. pani Zosi, która codziennie modliła się w naszym kościele oraz do małżonków Danuty i Romana. W 2017 r. w dniu konsekracji wyróżnienie z rąk Biskupa Edwarda otrzymali: ks. kanonik Jan Wszołek, s. Romana Drobysz CSSF i p. Stasia codziennie modląca się w naszym kościele. W ubiegłym roku wyróżniliśmy ks. kanonika Józefa Zwiefkę, p. Antoniego i p. Mariannę, która od dziecka uczęszcza do naszej świątyni. W niedzielę 27 października br. statuetki otrzymali: ks. Andrzej Piwowarczyk, jeden z Domowników z najdłuższym stażem w DKE, za jego otwartość na nawet najbardziej niespodziewane sytuacje, za widoczną radość z pełnienia służby kapłańskiej przy ołtarzu i za nieustanną dyspozycyjność; s. Kazimiera Denis CSSF – za niesamowitą troskę o piękno naszego kościoła – śliczne dekoracje, zwłaszcza kompozycje kwiatowe, za troskę o szaty liturgiczne i paramenta Mszalne, które są naszą prawdziwą wizytówką, dziękujemy za ostatnie dwa lata, ale też za posługę w latach 80-tych XX w. – wtedy jeszcze nasz kościół pełnił rolę świątyni parafialnej parafii św. Marcina; p. Ryszard Jankowski – oddany naszemu kościołowi, który stał się niejako jego drugim domem, dziękujemy za posługę wobec tego miejsca i Księży, za stuprocentową dyspozycyjność i oddanie służbie Bożej oraz za wszelaką pomoc naszym Domownikom – przedstawia obdarowanych statuetkami ( wszystkich widzimy na zdjęciu), ks. Piotr.

– Rocznica konsekracji jest dniem, w którym szczególniej pragniemy wyrazić Bogu wdzięczność za budynek – widzialną świątynię. Ale jeszcze bardziej chcemy podkreślić Wiernych, którzy ukochali ten kościół, którzy są żywym Kościołem. Księża Seniorzy są wdzięczni za to, że drodzy Kołobrzeżanie i Goście modlą się z nimi w małym kościele. Dziękujemy za Waszą troskę o ten kościół, który jest piękny dzięki modlącym się w nim ludziom.– mówi na zakończenie ks. Piotr Zieliński.

Na 2 zdjęciach z 2017 roku, a więc już historycznych, widzimy wręczenie statuetek przez bp. Edwarda Dajczaka.

Inne artykuły GłównaWięcej wpisów »