Press "Enter" to skip to content

Człowiek to brzmi dumnie

Czełowiek – eto zwuczit gordo – pozwolę sobie przytoczyć po rosyjsku w transkrypcji słowa pisarza rosyjskiego, Maksyma Gorkiego. Jak bardzo wielu ludzi potwierdza dzisiaj to stwierdzenie i według niego żyje. Człowiek – wynalazca na nie spotykaną dotąd skalę, kształtuje naturę, kieruje procesami biologicznymi, jest o krok od stworzenia życia, rozpoczął podbój kosmosu. I choć nie zawsze jest mu po drodze z XIX-wiecznymi anarchistami, jest jakby żywą ilustracją jednego z ich haseł Ni Boga, ni pana. Tylko ja! Mówiąc nawiasem, na ten kosmos trzeba popatrzeć z pewną dozą realizmu. Podobno uczeni zdążyli już doszukać się 200 miliardów galaktyk. A ile w nich układów słonecznych! A gdyby nasz układ słoneczny zmniejszyć 100 milionów razy, to nasza ziemia miałaby wielkość pomarańczy, a podróżujący na księżyc pokonaliby odległość 3,8 metra. Ot, człowiek – eksplorator kosmosu.

A oto chodzimy po cmentarzach.  Groby ozdobione kwiatami i światłem. Wiele symbolicznych. Wielu odwiedzających wobec tej jedynej w swoim rodzaju równości. Niezależnie czy pod skromnym ziemnym kopczykiem, czy pod wspaniałym marmurem. Pozostaje pustka po człowieku. Jedni wierzą, że to absolutny koniec, drudzy – że pod pewnymi warunkami można być szczęśliwymi na zawsze – 1 listopada, dzień Wszystkich Świętych, albo przynajmniej mieć nadzieję na to szczęście dzięki duchowemu wsparciu bliskich – 2 listopada, Dzień Zaduszny. Wybieramy…

o. Leon Knabit OSB

Felieton pochodzi z Dziennika Polskiego. O autorze: Leon Knabit OSB – ur. 26 grudnia 1929 roku w Bielsku Podlaskim, benedyktyn, w latach 2001-2002 przeor opactwa w Tyńcu, publicysta i autor książek. W 2009 r. został odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski.

Inne artykuły ArchiwumWięcej wpisów »