Press "Enter" to skip to content

Wypominkowa lekcja historii

Na niecodzienne wypominki zaprosili wiernych członkowie Parafialnego Oddziału Akcji Katolickiej, działającego przy kołobrzeskiej bazylice.

11 listopada, w Święto Odzyskania Niepodległości Polski wspominali oni wybitnych Polaków, którzy na przestrzeni wielu wieków istnienia Państwa Polskiego zapisali się w naszej pamięci. Mogliśmy usłyszeć znane i mniej znane imiona i nazwiska naszych rodaków, którzy wyróżnili się swoją niezwykłą postawą, patriotyzmem, wiarą, odwagą i bohaterstwem – począwszy od księcia Mieszka I, który poprzez swój chrzest wprowadził chrześcijaństwo na nasze Ziemie, aż po Żołnierzy Wyklętych. 

W wypominkach wymienieni zostali m.in. władcy i królowie polscy, przywódcy powstań oraz wielu walk o wolność i niepodległość, żołnierzy Pierwszej Kompanii Kadrowej i Legionów Polskich, bohaterowie I i II wojny światowej, zesłańcy na Sybir oraz Żołnierze i Kapłani Niezłomni. Nie zapomniano także o wybitnych ludziach polskiej kultury, sztuki, nauki, literatury oraz o duchowych przywódcach.

Wypominki przygotowane przez członków Akcji Katolickiej oraz ks. Tadeusza Wilka były nie tylko krótką lekcją historii naszej Ojczyzny, ale także przypomnieniem, że Ojcom Niepodległej Polski, przodkom i rodakom jesteśmy winni pamięć, wdzięczność, ale przede wszystkim modlitwę. Na zakończenie została odmówiona Litania Do Wszystkich Świętych i Błogosławionych Polskich. (pac)

Fot. Jerzy Błażyński

Inne artykuły GłównaWięcej wpisów »
Mission News Theme by Compete Themes.
error: Treści chronione prawem autorskim. Kopiowanie zabronione.