Press "Enter" to skip to content

Kołobrzeg, i co dalej?

Jaki Kołobrzeg chcemy zostawić swoim dzieciom i wnukom? Nie słychać dyskusji o tym, a szkoda.

Kołobrzeg jest wyjątkowym miejscem na mapie Polski. Jedno z pierwszych biskupstw tworzącego się państwa polskiego, bogate miasto w wiekach średnich i późniejszych. Miasto, które z potężnej twierdzy przekształciło się w wielkie uzdrowisko. I co dalej? Co zamierzamy uczynić, by w tym łańcuchu historii dopisać kolejne ogniwa, które nie okażą się zardzewiałym elementem?

Dziś Kołobrzeg jest uznanym , wielkim i dobrze wyposażonym uzdrowiskiem. Jest miejscem , do którego dla odpoczynku i relaksu przyjeżdżają setki tysięcy turystów i kuracjuszy. Budujemy ogromne ilości hoteli i pensjonatów, bo taki jest trend i są klienci. A co będzie, jak zabudujemy każdy skrawek wolnego terenu, i przestaną przyjeżdżać do betonowej dżungli? Gdzie poupychać te tysiące samochodów , które do wdychanego jodu dodają swoisty zapach?

W XIX wieku nasi poprzednicy na tym miejscu, mieli wizję i plan rozwoju Kołobrzegu. Powstały budynki wczasowe i sanatoryjne, ale i parki pełne zieleni. Do dziś większość naszych parków i skwerów pochodzi z tamtej epoki. Czy nie warto wzorem poprzedników pomyśleć o kompleksowej wizji rozwoju Kołobrzegu?

Nie wszyscy w naszym mieście żyją z turystki i uzdrowiska. Są kierowcami autobusów, lekarzami, nauczycielami, rybakami….Dziś są, ale czy w przyszłości będzie miał kto nas leczyć, wozić transportem miejskim, zreperować buty? To też Kołobrzeg. Czy o tym dyskutujemy, i rozważamy strategie na przyszłość?

A co będzie, kiedy raptem okaże się, że środki bojowe jak iperyt, w tysiącach ton zalegający dno Bałtyku, zapaskudzi nasze cudowne plaże? Leżymy i płaczemy ze zgryzoty…

W rozwoju miasta musimy patrzeć na wszechstronny jego rozwój, ten związany z głównym celem, ale i o tym osłonowym. Historia pokazuje, że różne rzeczy się mogą zdarzyć, najczęściej takie, o których nam się nie śniło..

Bazylikę wieńczy krzyż. On był i jest świadkiem życia miasta Kołobrzeg. Zróbmy wszystko, by był świadkiem mądrego i planowanego rozwoju grodu, nad którym panuje.

Ryszard Czepulonis
Fot.Jerzy Błażyński

Inne artykuły GłównaWięcej wpisów »