Press "Enter" to skip to content

Na koniec parafialnych warsztatów:bombki choinkowe!

W świetlicy parafialnej przy kościele pw. św. Wojciecha w Kołobrzegu odbyły się ostatnie w tym roku Artystyczne Warsztaty Rodzinne. Tym razem ich tematem były “Bombki choinkowe”. – W warsztatach tradycyjnie uczestniczyła duża grupa osób, w tym dzieci i całych rodzin. Gratulujemy wszystkim wykonania pięknych ozdób bożonarodzeniowych – powiedział ks. Stanisław Wiechowski.

Tradycja ubierania świątecznego drzewka sięga czasów pogańskich. Kościół przyjął niektóre ozdoby, ale nadał im nowe znaczenie. Dawniej na choince zamiast bombek wisiały jabłka i orzechy, które według wierzeń były pożywieniem dla duchów zmarłych pojawiających się w czasie Święta Godów (obecnie w tym czasie obchodzimy Święta Bożego Narodzenia). Według tradycji jabłka chroniły przed chorobami oraz pomagały w sprawach miłosnych, orzechy natomiast miały zapewnić udane pożycie małżeńskie w nadchodzącym nowym roku.

Wszelkie okrągłe ozdoby choinkowe w tradycji chrześcijańskiej symbolizują harmonię. Jabłka, które stały się inspiracją do stworzenia bombek nawiązują do rajskiego owocu, którym kuszeni byli Adam i Ewa. Pierwsze bombki powstały w XIX wieku w Niemczech. Jak mówi legenda biedny rzemieślnik, który pracował w hucie szkła nie mógł sobie pozwolić na ozdobienie choinki jabłkami i orzechami. Postanowił więc wydmuchać je ze szkła. Tak powstały piękne ozdoby, które urzekły wiele osób. Zainteresowanie szklanymi ozdobami było tak duże, iż uchroniło to fabrykę przed likwidacją.

Obecnie na rynku dostępne są bombki o różnych kształtach i we wszystkich kolorach. Na szczególną uwagę zasługują bombki zdobione ręcznie wzorami pochodzącymi ze sztuki ludowej. Polskie ozdoby choinkowe są znane i doceniane na całym świecie.

Organizacja warsztatów byłą możliwa dzięki finansowemu wsparciu z Programu Społecznik na lata  2019 – 2021 – Programu Marszałkowskiego.

Inne artykuły GłównaWięcej wpisów »