Press "Enter" to skip to content

Odpust w kościele rektoralnym p.w. Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny

W niedzielę ósmego grudnia o godzinie 12.00 – w Godzinie Łaski, w kościele rektoralnym pw. Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny odbyła się Msza św. odpustowa. Pół godziny przed jej rozpoczęciem, po dłuższej przerwie, zostały zaśpiewane Godzinki ku Niepokalanemu Poczęciu NMP. Eucharystii przewodniczył ks. Andrzej Zaniewski (na zdjęciu pierwszy z prawej). Uroczystość wyjątkowo w tym roku wypadła na II niedzielę Adwentu.

Ks. Andrzej Zaniewski w swoim kazaniu wyjaśniał co tego dnia świętujemy i dlaczego jest to tak ważna uroczystość, że jakby łamie II niedzielę Adwentu. Przybliżył także historię powstania tej uroczystości i co ona mówi nam dzisiaj, ludziom XXI wieku.

-Co tak naprawdę dzisiaj świętujemy? Jak wielka jest uroczystość, że nawet Kościół dzisiaj zaprasza nas, abyśmy niejako złamali II niedzielę Adwentu i spojrzeli na Tą, którą chcemy dzisiaj nazwać i ogłosić Niepokalanie Poczętą.

Ta dzisiejsza uroczystość wyraża prawdę o tym, że rodzice Maryi, Joachim i Anna poczęli swoją córkę, która została przez Boga zachowana od zranienia grzechem pierworodnym. Maryja jest pełna łaski i tak to jest, że ta prawda stoi na pierwszym miejscu dzisiejszej uroczystości, dzisiejszego spotkania.- przyznał kaznodzieja. Nawiązał także do Aleksandro Pronzato, cytując jego wypowiedź: „Maryjo, jesteś po to, by swym przykładem przypominać nam, że można powiedzieć tak i dojść do końca drogi bez cofnięcia tak.”

Następnie Maryja została przedstawiona jako żywe Tabernakulum, Monstrancja Pana Jezusa i że my, za każdym razem, kiedy przyjmujemy Komunię św. stajemy się także Tabernakulum, Monstrancją i możemy zanosić Go tam, gdzie nie dojdzie ksiądz, czyli do innych rodzin, miejsc pracy.

W homilii ksiądz Andrzej Zaniewski nawiązał także do Godziny Łaski.
Na zakończenie Mszy św. była procesja z Najświętszym Sakramentem oraz błogosławieństwo.

Marta Wlizło

Inne artykuły GłównaWięcej wpisów »