Press "Enter" to skip to content

Myśli biblijne dla każdego (2)

Anioł Pański z Ewangelii Świętego Mateusza (Mt 2,13-15.19-23 Ucieczka do Egiptu) ukazuje się Józefowi we śnie i stanowczo mówi: „Wstań, weź Dziecię i Jego Matkę…”

Większość z nas słysząc dźwięk budzika uświadamia sobie: „pora wstać”. Wstajemy – bo trzeba iść do szkoły, do pracy, do swoich codziennych obowiązków. Niekiedy jednak mamy trudności ze wstawaniem. Wynikają one z tego, że jesteśmy przemęczeni, przepracowani czasem chorzy. Bywa też tak, że ogarnia nas lenistwo. Po prostu nam się nie chce, zwłaszcza gdy na dworze zimno i pada deszcz.

Postawa Józefa uświadamia nam, że człowiek, który zaufa Bogu, nie zadaje Mu pytań. Po prostu „wstaje”. Mając na uwadze bezpieczeństwo Maryi i Dzieciątka odbywa długą drogę. Znajduje czas na refleksję, modlitwę i trwanie przy Nich. Wraca „do Nazaretu – do ciszy i modlitwy, do ciężkiej, codziennej i zwyczajnej pracy, do autentycznej solidarności z ludźmi, do żywej ufności Bogu, która jest źródłem wszelkiej nadziei, do naśladowania Chrystusa, który nas rozumie i kocha miłością bez granic.” (Victor Codina SJ)

Obudźmy się ze snu. Wstańmy z letargu lenistwa, pychy, zbytniej pewności siebie i pogardzania innymi. Weźmy Maryję z Dzieciątkiem i wyruszmy drogą w kierunku przygotowanym dla nas przez Boga. Podporządkujmy swoje życie Jezusowi tak jak zrobili to Maryja i Józef. Oni wiedzieli, że zostali powołani do czegoś co ich przewyższa. Niech zatriumfuje w nas ufność w Boże prowadzenie i miłość do Jezusa. Nie wahajmy się podjąć tej wędrówki. Zróbmy wszystko co w naszej mocy aby zapewnić bezpieczeństwo Bogu w swoim życiu. Doświadczymy wówczas pełni wewnętrznego szczęścia, które będzie efektem pokoju Chrystusowego „do którego zostaliśmy wezwani (…) i zamieszka w nas Jego słowo z całym swym bogactwem”(Kol 3,15-16)

Anna Steczkiewicz

Inne artykuły ArchiwumWięcej wpisów »