Press "Enter" to skip to content

Ksiądz Biskup Dajczak: Kościół stojący na straży życia sprzeciwia się tej metodzie

16 stycznia br. kołobrzescy radni z PO i SLD, przy wsparciu dwóch radnych z klubu PiS przyjęło uchwałę o dofinansowaniu leczenia niepłodności tzw. metodą in vitro.

W niedzielę, w kołobrzeskich kościołach odczytano Komunikat Biskupa Diecezjalnego Edwarda Dajczaka (na zdj.) dotyczący moralnych aspektów sztucznego zapłodnienia in vitro.

Siostry i Bracia!
Współczesny problem bezpłodności sprawia, że coraz częściej spotykamy małżeństwa poszukujące metod wspomagania poczęcia. Kościół, który zawsze opowiada się za życiem,
towarzyszy osobom dotkniętym bolesnym problemem niepłodności i nie pozostawia ich osamotnionych. Proponuje drogi wypracowane przez współczesną medycynę, akceptowane przez bioetykę i Naukę Kościoła. Wśród nich ważne miejsce zajmuje naprotechnologia, metoda leczenia niepłodności. Jako uznana procedura medyczna, pomaga w doczekaniu się potomstwa u wielu małżeństw starających się o nie. W naszej diecezji mamy już kilku lekarzy i instruktorów, którzy wyspecjalizowali się w naprotechnologii.
Mimo coraz większej popularyzacji tej skutecznej metody, panuje wciąż duże zainteresowanie sztucznym zapłodnieniem, potocznie nazywanym 
in vitro. Ze względu na procedurę pozostaje ono w sprzeczności z nauczaniem Kościoła, ponieważ poczęcie jednego życia, które się rozwija, odbywa się kosztem innych, które są niszczone. Dlatego Kościół stojący na straży życia sprzeciwia się tej metodzie, jako głęboko nieetycznej i sprzecznej z nauczaniem Jezusa.
Dlatego proszę Was, Siostry i Bracia, o głęboką refleksję nad wartością ludzkiego życia i proszę, byśmy zawsze opowiadali się za nim. Wielką troską i modlitwą ogarniam cierpiących
z powodu niepłodności. Otaczam swoją modlitwą także tych, którzy szukali rozwiązania swoich problemów w metodzie
 in vitro, pamiętajcie: jesteśmy razem w Kościele otoczeni miłością Jezusa, jesteśmy Siostrami i Braćmi.” – napisał w swoim komunikacie ks. biskup odrynariusz. (jp)

fot. diecezjakoszalin.pl

Inne artykuły GłównaWięcej wpisów »