Press "Enter" to skip to content

Piękno jest jednym z wymiarów miłości

Od jakiegoś czasu zastanawiam się, ile jest piękna w świecie, w ludziach, w zdarzeniach? Ile piękna w nas? Mój katecheta powiedział kiedyś, że nie ma cudów, bo wszystko, całe życie, fakt, że istniejemy jest cudem. Dostajemy czasem tylko potwierdzenie tego cudu w zjawiskach nadzwyczajnych… Czy tak samo jest z pięknem? Czy to, że coś istnieje, jest dostateczną gwarancją piękna tego bytu?
Myślę, że wszystko zależy od sposobu postrzegania. Od wewnętrznego nastawienia. Czy jesteśmy w stanie ogarnąć złożoność bytu i ocenić (docenić) jego piękno? Czy stajemy się piękni wtedy, gdy tego chcemy? Czy możemy być piękniejsi? Co sprawia, że ktoś z zewnątrz dostrzeże piękno w osobie drugiego człowieka? Ile piękna drzemie w nas i nie chce się obudzić? Ile piękna może przeniknąć do nas ze świata materii, ze świata sztuki? Czy tylko to, co sztuką piękną jest piękne? Co piękniejsze – natura czy sztuki piękne? Czy człowiek dostarcza światu piękna, czy tylko czerpie piękno ze świata?
Więcej tych pytań niż odpowiedzi. Myślę, że piękno jest rodzajem programu, który sobie człowiek musi założyć i poukładać. To wewnętrzna decyzja wymagania od świata, siebie czegoś więcej niż powszedniości. To codzienne zmagania z szarością i beznadzieją pierwszych rzutów oka. I trzeba uważać, aby w tej drodze nie przesadzić, by nie nazywać wszystkiego pięknem – zła, nienawiści, kiczu, lenistwa, bylejakości. I trzeba też uważać, by nie uczynić świata nierealnym. Piękno tkwi w konkretach, kształtach, barwach, dźwiękach, w harmonii, dobroci, drgnieniach subtelnych wzruszeń serca i duszy.
Piękno jest jednym z wymiarów miłości. Realizuje się w każdym jej wymiarze, również tej przyjacielskiej. Staje się wtedy udziałem lub przynajmniej szansą na udział dla wielu. Czy da się piękno związać ze sobą, z chwilą na zawsze? Myślę, że warto pielęgnować w sobie wszystko, co zostawia piękne ślady w pamięci i wrażliwości. Subtelnieć z dnia na dzień, wychwytując z przestrzeni okruchy piękna…

Jacek Pechman

Inne artykuły ArchiwumWięcej wpisów »