Press "Enter" to skip to content

Spór o chrzest dziecka

Kołobrzeżanie wzięli udział w rekolekcjach zespołów synodalnych, jakie miały miejsce w miniony weekend w Centrum Edukacyjno – Formacyjnym w Koszalinie. Dla 155 osób z 54 parafii naszej diecezji poprowadził rekolekcje ks.dr Jarosław Kwiecień, wykładowca teologii patrystycznej w Wyższym Seminarium Duchownym w Koszalinie.

– Był to wspaniały i jakże błogosławiony czas, którego tematem przewodnim był oczywiście Kościół i doświadczanie wiary jego członków – członków Kościoła lokalnego, parafialnego, tego najbliższego naszym sercom – mówi kołobrzeżanka Gabriela Wojtczak z parafii katedralnej. – Podczas naszych spotkań, podczas konferencji oraz zajęć w grupach przyglądaliśmy się temu, w jakim punkcie Kościoła znajduje się każdy z nas i czy oby na pewno w wewnątrz Kościoła. Czy „ja” to Kościół, czy może Kościół to „oni”… Jak – tak naprawdę jest z naszą wiarą i wiernością wobec Ewangelii. Czy wierzymy w Kościół, czy dbamy o niego i uznajemy go jako swój. Czy będąc w Kościele, będąc jedną z „tkanek” Ciała Kościoła, którego głową jest Jezus Chrystus biorę odpowiedzialność za Kościół, czy może uciekam od tego tematu gubiąc się celowo w tłumie tzw. „niedzielnych katolików”. I wreszcie czy „ja”, jako matka, ojciec, ksiądz, żona, sąsiadka, pracownik naukowy, uczeń, student, ekspedientka… mam odwagę dawać świadectwo prawdziwej wiary w miejscu, w którym stawia mnie każdego dnia Bóg… Czy tam, gdzie jestem potrafię całym sercem oraz swoją postawą bronić Kościoła – mówi Gabriela Wojtczak.

Podczas rekolekcji pojawiły się tematy, które wzbudziły wyraźne poruszenie wśród uczestników. Jednym z takich tematów był temat Sakramentu Chrztu świętego udzielanego w Kościele. – Część osób, w tym również i ja, opowiadała się za Kościołem świadomym i prawdziwym od podstaw. Bo przecież, jak chcemy być wiarygodnym Kościołem i autentycznym, to nie o ilość osób ochrzczonych w tej kwestii chodzi, a o świadomość rodziców oraz rodziców chrzestnych, którzy poprzez swoją własną wiarę powinni pragnąć Chrztu świętego dla swojego dziecka, a nie jedynie „kwitu”. Sprawa dopuszczenia do Sakramentu Chrztu świętego winna być rozpatrywana bardzo skrupulatnie i indywidualnie przez Kapłanów w oparciu o wiarę proszących o Chrzest dziecka, a nie z tzw. automatu, pt: „chrzcić jak leci”. Pozostali uczestnicy rekolekcji nie popierali naszego stanowiska – nazwijmy tej „wąskiej bramy” włączenia do Kościoła i stanowczo opowiadali się za udzielaniem Sakramentu Chrztu świętego wszystkim ubiegającym się w kancelarii parafialnej o Chrzest dziecka. Zaznaczę tylko, że polemika dotyczyła jedynie małych dzieci – nie osób dorosłych – przyznaje pani Gabriela.

Kolejna tura rekolekcji odbędzie się w Koszalinie w dniach 8-10 czerwca br.

Fot.ks. Tomasz Tomaszewski

Inne artykuły GłównaWięcej wpisów »
Mission News Theme by Compete Themes.
error: Treści chronione prawem autorskim. Kopiowanie zabronione.