Press "Enter" to skip to content

Felieton poselski. „Ciąża Plus” dobry program dla kobiet w stanie błogosławionym

Miło mi powiadomić Czytelników, że mamy „Złoty standard” w opiece zdrowotnej dla kobiet w stanie błogosławionym! „Dieta Mamy” – już jest! A od 1 lipca 2020 r. – „Ciąża Plus”.
Przypomnę, że „Dieta Mamy” to dodatkowo 18,20 zł dla każdej pacjentki + zbilansowana dieta + porady specjalistów, czyli 5 posiłków dziennie o odpowiedniej kaloryczności, dostosowanej do danego trymestru ciąży albo okresu karmienia piersią! Obecnie – przeznaczono ok. 24,5 mln zł.
Ciąża Plus” to program w ramach którego kobiety w ciąży będą miały dostęp do bezpłatnych leków – od momentu stwierdzenia ciąży – niezależnie od ścieżki poczęcia (leki podtrzymujące ciążę, hormony tarczycowe, leki przeciwcukrzycowe, preparaty hipotensyjne, środki rozkurczowe). Bez suplementów diety i bez witamin.
Ponadto, pamiętajmy: kobiety w ciąży, niezależnie od tego, czy są ubezpieczone, mają prawo do bezpłatnego korzystania ze świadczeń opieki zdrowotnej. Mają też dodatkowe uprawnienia – zgodnie z ustawą „Za życiem”, m.in. w zakresie diagnostyki prenatalnej, opieki specjalistycznej i leczenia szpitalnego, badań i zabiegów, poradnictwa laktacyjnego, wsparcia psychologicznego.
Budżet przewidziany na pierwszy rok obowiązywania programu “Ciąża Plus” opiewa na 14,5 miliona złotych. W ciągu dziesięciu lat Ministerstwo Zdrowia planuje wydać na ten cel nawet 347 milionów złotych.

Czesław Hoc
Poseł na Sejm RP

Inne artykuły ArchiwumWięcej wpisów »