Press "Enter" to skip to content

Msza św. w intencji Ofiar Golgoty Wschodu. Zdjęcia i nagrania

W niedzielę, 9 lutego o godz. 10.00 w bazylice kołobrzeskiej, proboszcz ks. dr Andrzej Pawłowski odprawił uroczystą Eucharystię w 80. rocznicę pierwszej masowej wywózki Polaków na Syberię.

Umierali z głodu, chłodu, wycieńczenia i chorób. Skazani byli na kilka tygodni transportu podczas mrozu, w przepełnionych, bydlęcych wagonach, bez wody, bez podstawowych warunków sanitarnych. Wielu z nich nie przeżyło tej drogi – dalekiej zsyłki na Syberię.

10 lutego 1940 r. deportowano ok. 140 tys. Polaków w głąb dalekiej Rosji. Była to pierwsza z czterech deportacji podczas II wojny światowej. Mieszkańcy, głównie z Kresów Wschodnich, zaskoczeni w nocy lub o świcie waleniem Sowietów do drzwi, mieli kilkanaście minut na spakowanie najpotrzebniejszych rzeczy. Wyrwane ze snu rodziny, często z małymi dziećmi transportowano saniami na stacje kolejowe, gdzie upychano ich do nieocieplanych, brudnych wagonów. Podczas kilkutygodniowej drogi w mrozie, toczyli oni codzienną, nierówną walkę o przetrwanie w tych absolutnie nieludzkich warunkach! Wszyscy, którzy przeżyli ten transport i cudem dotarli do celu, na Syberię, zmuszani byli do niewolniczej pracy w sowieckich obozach pracy. W tym surowym klimacie syberyjskich stepów nie mieli innego wyjścia. Jeśli chcieli zachować odrobinę nadziei, że dadzą radę przetrwać, jeśli chcieli zjeść kromkę suchego chleba dziennie musieli pracować, choćby było to ponad ich siły. Po latach zsyłki, tylko nielicznym udało się powrócić do Ojczyzny, wielu bowiem Polaków umarło na tej obcej ziemi z głodu i wycieńczenia. Tam też pozostały ich groby. Niektórzy Polacy w Kazachstanie mieszkają do dzisiaj. Mimo, że są to już kolejne pokolenia naszych Rodaków, większość z nich wciąż jednak marzy i tęskni, by kiedyś wrócić do Polski.

Parafialny Oddział Akcji Katolickiej w Kołobrzegu od wielu lat stara się pamiętać o tych tragicznych wydarzeniach w historii naszej Ojczyzny. Każdego roku członkowie Akcji Katolickiej zamawiają Mszę św. w intencji Ofiar Golgoty Wschodu. W niedzielę, 9 lutego o godz. 10.00 w bazylice kołobrzeskiej, proboszcz ks. dr Andrzej Pawłowski odprawił uroczystą Eucharystię w 80. rocznicę pierwszej masowej wywózki Polaków na Syberię. Podczas Mszy św. obecni byli zaproszeni goście ze Związku Sybiraków w Kołobrzegu oraz kombatanci Armii Krajowej, a także dwa poczty sztandarowe: Związku Sybiraków i Parafialnego Oddziału Akcji Katolickiej. Przed Mszą św. głos zabrała pani Wanda Przybylska (na zdj.) – prezes Terenowego Koła Związku Sybiraków w Kołobrzegu.

W kilku zdaniach przybliżyła wiernym znaczenie pamiętnej daty pierwszej deportacji Polaków z 10 lutego 1940 r. Następnie mogliśmy wysłuchać pięknej poezji w wykonaniu młodego pokolenia (z Ogniska Pracy Pozaszkolnej): Amelii Ziory oraz Dominiki Jarzyńskiej, obie przygotowane przez pedagoga, wychowawcę i polonistę – p. Wojciecha Czaplewskiego. Wzruszającym momentem i przeżyciem były dwie pieśni, wykonane przez Sybiraka – p. Jerzego Lewickiego (na zdj.).

Pan Jerzy, jako małe dziecko, wraz z rodzeństwem i rodzicami został wywieziony na mongolskie stepy – 10 lutego. Tam, z głodu zmarła jego siostra i Mama. W niezwykle trudnych warunkach i dzięki ludzkiej życzliwości udało mu się przetrwać kilka lat. W 1945 roku wraz z bratem powrócił do Polski. Pan Jerzy zaśpiewał pieśń „O Matce Sybiraczce”. To utwór wyjątkowy, bo Pan Jerzy opowiada w nim o swojej własnej Mamie. Zawsze śpiewa go ze wzruszeniem i w tak przejmujący sposób, że nie sposób się dziwić, iż słuchając tej pieśni wielu ludzi ukradkiem ociera łzy.

Po Eucharystii wierni mogli obejrzeć okolicznościową wystawę o zesłaniach na Syberię i dalekiego Kazachstanu. Członkowie Akcji Katolickiej przygotowali również kilka tysięcy ulotek i broszurek poświęconych tematycznie tym wydarzeniom. Zwieńczeniem wszystkich uroczystości było spotkanie członków i sympatyków Akcji Katolickiej z Sybirakami w salce na plebanii. Przy kawie i herbacie dzielili się oni swoimi wspomnieniami z zesłania i opowiadali o trudnych latach swojego dzieciństwa. Była to prawdziwa i żywa lekcja historii.

Katarzyna Paciorkowska

Fot. Jerzy Błażyński

Inne artykuły GłównaWięcej wpisów »
Mission News Theme by Compete Themes.
error: Treści chronione prawem autorskim. Kopiowanie zabronione.