Press "Enter" to skip to content

Chleb św. Agaty chrześcijańskim amuletem?

Kościół obok bogactwa sakramentów posiada także inny skarbiec, z którego hojnie, niczym troskliwa Matka, rozdziela uświęcające dary swoim dzieciom – skarbiec sakramentaliów. Są to szczególne znaki, których źródłem jest moc działającego Kościoła, a które mają nas przybliżyć do Boga.

Jednym ze zwyczajów jest błogosławienie chleba ku czci św. Agaty. Agata była rzymską chrześcijanką, młodą dziewczyną, która ślubowała Bogu dziewictwo. Nie było to w myśl namiestnikowi Sycylii, który zapragnął ją poślubić. Lecz nie tylko to było zadatkiem oddania życia w męczeńskiej śmierci. Jako chrześcijanka nie chciała oddać czci bogom powszechnie uznanym w Cesarstwie Rzymskim. Wszystko to potęgowało chęć zemsty w namiestniku Sycylii Kwincjanie, na polecenie którego zamknięto ją najpierw w domu publicznym, by pozbawiono jej tam cnoty dziewictwa, zaś potem poddano torturom, obcinając m.in. jej piersi. Zginęła w okrutnych mękach leżąc na rozżarzonych węglach.

Od pierwszych chwil po śmierci Kościół zaczął w niej dostrzegać tą, która chroni od pożarów i niebezpieczeństwa ognia. Doświadczyli tego mieszkańcy Sycylii, gdy rok po jej śmierci wulkan Etna groził zniszczeniem całej Katanii. Świadectwa podają, iż albo to welon, który nosiła święta powstrzymał lawę i zmienił jej kierunek, albo marmurowa tablica, która była na jej grobie.

Św. Agata patronuje także zawodom, które mają do czynienia z ogniem, m.in. piekarzom. To dlatego w tradycji błogosławimy własnie chleb św. Agaty. Chleb jest symbolem jej poświęcenia, albowiem jak chleb musi poddać się temperaturze ognistych płomieni, by stać się podtrzymującym życie pożywieniem, tak poddanie się płomieniom przez św. Agatę sprawiło, iż jej śmierć wykarmiła i wciąż karmi pokolenia chrześcijan do dnia dzisiejszego, darząc ich zadatkiem życia wiecznego.

Chleb błogosławiony w jej liturgiczne wspomnienie – 5  lutego – ma ustrzec nasze domostwa od ognia, a serca nasze od płomieni rozłąki z bliskimi.

Nie mamy go bynajmniej traktować jako rodzaj amuletu działającego z własnej mocy, lecz jako rzeczywistość przybliżającą  Bożą obecność i miłość. Tenże chleb, przez wstawiennictwo św. Agaty ma kierować nasze myśli ku Bogu i rodzić zaufanie wobec jedynego Dawcy wszelkiego szczęścia, dobra i pokoju.

kl. Jan Wojtczak

Inne artykuły ArchiwumWięcej wpisów »
Mission News Theme by Compete Themes.
error: Treści chronione prawem autorskim. Kopiowanie zabronione.