Press "Enter" to skip to content

Biskup Edward Dajczak: „nie toczyć „komunijnych wojen”. Wraca Komunia św. do ust!

Od kilku dni podejmowaliśmy na portalu temat niesprawiedliwego, zdaniem wielu wiernych, nakazu udzielania przez kapłanów w naszej diecezji – zgodnie z decyzją jej ordynariusza bp. Edwarda Dajczaka – Komunii św. tylko do ręki, pod rygorem kar kościelnych. To powodowało wiele dramatów wśród samych księży i wiernych, którzy dostrzegali w swoim sumieniu absurdalność takiej sytuacji, widząc przecież, że w całym kraju umożliwia się wiernym przyjmowanie Komunii św. do ust. W naszej diecezji biskup nie dał swoim wiernym w tej kwestii żadnego wyboru! Cieszymy się, że sytuacja wreszcie uległa zmianie!

W sobotę,21 marca br. Prezydium Konferencji Episkopatu Polski we „Wskazaniach dla biskupów odnośnie do sprawowania czynności liturgicznych w najbliższych tygodniach” podkreśliło,że „choć obecnie wskazane jest przyjmowanie Komunii Świętej na rękę, to nie można do tego zmuszać osób, które chcą otrzymać ją do ust. Biskupi zaznaczyli, że jeśli „część wiernych przyjmuje Komunię Świętą na rękę, a część do ust, jest wskazane, aby obu grupom Komunii udzielali różni szafarze lub też by osoby przyjmujące Komunię do ust przyjmowały ją po osobach przyjmujących Komunię na rękę.”

Na reakcję księdza biskupa nie trzeba było długo czekać. Do księży diecezjalnych trafiło pismo o takiej treści: Odpowiadając Księżom mającym problemy z niektórymi wiernymi w parafii, którzy domagają się podawania Komunii św. do ust wskazuję, żeby nie toczyć „komunijnych wojen” i udzielać tym wiernym Komunii św. po osobach przyjmujących Komunię św. na rękę, albo udzielać Komunii św. obu grupom przez dwóch różnych szafarzy. Należy przy tym pamiętać, że właściwym sposobem podawania Komunii św. jest udzielanie jej na rękę. Proszę pamiętać, że wszystkie te zasady mają charakter tymczasowy, o czym także warto przypominać wiernym.

 Proszę, aby w najwyższy sposób dbać o zasady higieny, troszcząc się o bezpieczeństwo swoje i wiernych.

 + Edward Dajczak

Biskup Koszalińsko-Kołobrzeski” 

Czy nie można było tak od razu? Oczywiście dziwić może, że w tym piśmie pada sformułowanie o „komunijnych wojnach”, ale pomińmy to milczeniem. W końcu Galilaee vicisti!

Jacek Pechman

Inne artykuły GłównaWięcej wpisów »
Mission News Theme by Compete Themes.
error: Treści chronione prawem autorskim. Kopiowanie zabronione.