Press "Enter" to skip to content

Nie da się przenieść Świąt Zmartwychwstania Pańskiego. Ale może nie być procesji rezurekcyjnych, obrzędu obmycia nóg czy błogosławienia pokarmów

Minął kolejny tydzień epidemii korona wirusa w okresie Wielkiego Postu. Coraz więcej kołobrzeżan zadaje sobie pytanie jak będą wyglądały tegoroczne święta Wielkiej Nocy? Czy odbędą się tradycyjne procesje rezurekcyjne? Czy zachowane zostaną inne obrzędy liturgiczne, jak chociaż obmycie nóg w Wielki Czwartek…

Czekamy w tej kwestii na ostateczne decyzje biskupa Edwarda Dajczaka, ordynariusza naszej diecezji. Ale możemy być pewni, że to będzie dla nas wszystkich trudnych czas Świąt Wielkanocnych. Z faktu Zmartwychwstania Pana Naszego będziemy się najprawdopodobniej cieszyć w swoich domach.

Kongregacja ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów w Watykanie wydała najnowszy dekret wyjaśniający zasady liturgiczne, jakie należy zachowywać celebrując najważniejsze tajemnice wiary. Dokument wydany został na polecenie Ojca Świętego, a podpisał go prefekt dykasterii, kard. Robert Sarah oraz sekretarz, abp Arthur Roche.

Dowiadujemy się z niego bardzo ważnej rzeczy: ponieważ Wielkanoc stanowi centrum Roku Liturgicznego, związana jest z przygotowaniem wielkopostnym oraz uroczystością Zesłania Ducha Świętego, nie może być przeniesiona na inny termin. Natomiast biskup diecezjalny, oceniając konkretną sytuację może przełożyć na inny termin Mszę św. Krzyżma.

W odniesieniu do Triduum Paschalnego w krajach, gdzie obowiązują restrykcje władz cywilnych, biskupi uzgodniwszy swe działania w ramach Konferencji Episkopatu, powinni sprawować liturgię w kościołach katedralnych, zaś proboszczowie w swoich parafiach bez udziału wiernych. Powinni im ogłosić godzinę, w której będzie sprawowana liturgia, tak aby mogli ją śledzić na żywo w swoich mieszkaniach za pośrednictwem mediów. Zachęcono Konferencje Episkopatów oraz parafie do zapewnienia wiernym pomocy w modlitwie osobistej bądź rodzinnej.

Z kolei w odniesieniu do Mszy św. Wieczerzy Pańskiej w Wielki Czwartek, zwrócono uwagę, że kapłani mogą ją koncelebrować w kościołach katedralnych i parafialnych. Zezwolono kapłanom tego wieczoru wyjątkowo na sprawowanie w stosownym miejscu Mszy św. bez udziału wiernych. Opuszcza się obmywanie stóp. Opuszcza się także na zakończenie Mszy św. przeniesienie Najświętszego Sakramentu do ciemnicy. Ma on być przechowywany w tabernakulum. Natomiast kapłani, którzy nie będą mieli możliwości sprawowania Mszy św. są zobowiązani do odmówienia tego wieczoru nieszporów.

Także w Wielki Piątek liturgia Męki Pańskiej będzie sprawowana w katedrach i kościołach parafialnych przez biskupa oraz proboszcza. Zobowiązano biskupa diecezjalnego do określenia na ten wieczór specjalnej modlitwy za chorych, zmarłych, zagubionych.

Liturgia Wigilii Paschalnej będzie sprawowana jedynie w katedrach i w kościołach parafialnych, zależnie od możliwości lokalnych. Ma zostać opuszczone poświęcenie ognia na początku liturgii. Po zapaleniu paschału przejdzie się do odśpiewania hymnu Exsultet, po czym nastąpi Liturgia Słowa.

Natomiast w Liturgii Chrzcielnej będzie miało miejsce jedynie ponowienie wyznania wiary, po czym nastąpi Liturgia Eucharystyczna. Duchowni, którzy nie będą mogli włączyć się w liturgię, mają obowiązek odmówienia Liturgii Czytań Niedzieli Wielkanocnej. 

I co ważne na koniec: Kongregacja ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów zaznacza, że jeśli chodzi o różne przejawy pobożności ludowej i procesje, można je przenieść, w zależności od oceny biskupa diecezjalnego, na inny termin, na przykład 14 i 15 września – święto Podwyższenia Krzyża Świętego i wspomnienie Matki Bożej Bolesnej. (jp)

Fot. Na zdjęciu Jerzego Błażyńskiego widzimy procesję rezurekcyjną z ubiegłego roku w centrum miasta, wokół bazyliki.

Inne artykuły GłównaWięcej wpisów »
Mission News Theme by Compete Themes.
error: Treści chronione prawem autorskim. Kopiowanie zabronione.