Press "Enter" to skip to content

Posts published in “Podróże z wiarą”

Podróże z Wiarą: odkrywanie Gąsawy

Na Szlaku Piastowskim, w okolicach Żnina, Biskupina i Wenecji, w regionie zwanym Pałukami znajduje się ważna na mapie historycznej Polski Gąsawa. To tereny pierwszej Polski Piastów, oddalona zaledwie 40 km od Gniezna i Lednicy. W 1227 roku odbywał się tam zjazd książąt dzielnicowych, w którym brał udział Leszek Biały, Konrad Mazowiecki i Henryk Brodaty. W wyniku spisku Świętopełka, Leszek Biały chroniąc się ucieczką w kierunku Marcinkowa Górnego, został zamordowany. Ta historia od zawsze mnie fascynowała i skłaniała do refleksji. Leszek Biały był poważnym kandydatem do korony polskiej. Zbrodnia gąsawska zmieniła bieg historii Polski.

Dziś zabieram Was, drodzy Czytelnicy na Szlak Pałuckich Kościołów i Szlak Piastowski, właśnie do Gąsawy. Miałam okazję podziwiać bogate wnętrze w trakcie weekendu majowego wraz z moim najstarszym synem. Oprócz walorów historycznych Gąsawa może poszczycić się przepięknym kościołem pod wezwaniem św. Mikołaja. A parafia jest jedną z najstarszych w Polsce! Liczy aż 874 lata!

Kościół p.w. Św. Mikołaja wzniesiono w XVII wieku .Jednonawowy, nie posiadający wieży, o podwójnej konstrukcji zrębowo-szkieletowej jest unikatem w skali Europy. Przypuszcza się, ze w XI-XII wieku istniała już w tym miejscu świątynia, ale dowodów na to nie ma. Źródła historyczne z 1136 r. i 1145 r to pierwsze zachowane przekazy. Parafią od początku aż do XVII wieku zarządzali zakonnicy, kanonicy regularni w Trzemesznie. W rozmowie z ks. Proboszczem dowiedziałam się, że byli to augustyni.

Na szczególną uwagę zasługują malowidła wewnątrz świątyni. Bogato zdobione, barokowe wnętrze wzbudza zachwyt. Wspaniałe malowidła powstały w latach 1705-1706. Kiedy do parafii zostaje skierowany ks. proboszcz Teofil Kegel, zleca on w latach 1856-1858 wykonanie remontu. W trakcie prac piękne malowidła zostały przykryte warstwą tynku i tak przetrwały zasłonięte do czasów współczesnych. Podczas restauracji kościoła w latach 1998-1999 natrafiono na malowidła i ich odkrywanie trwało do roku 2002. Dziś można na nich podziwiać sceny z Ewangelii, postaci świętych, girlandy. Szczególną uwagę przykuwa wizerunek patrona parafii, św. Mikołaja na suficie, św. Augustyn na lewej ścianie kościoła i patron Polski, św. Wojciech.

-Skąd św. Augustyn tutaj?- zapytałam księdza Proboszcza, który oprowadził mnie i mojego syna po świątyni po nabożeństwie majowym.

– Augustyni zakładali tę parafię.- odpowiedział.

Oprócz wspaniałych malowideł warto zwrócić uwagę na późnogotycką grupę ukrzyżowania na belce tęczowej oraz na cudowny wizerunek Matki Bożej Pocieszenia. Szczególnie w maju, kiedy wychwalamy Maryję za łąki umajone i Litanię Loretańską warto radować się razem ze Świętą Panią w tak urokliwej świątyni.

Będąc w tym atrakcyjnym regionie , czy to na Festynie Archeologicznym w Biskupinie, czy Biesiadzie Pałuckiej w Żninie warto odwiedzić Gąsawę. Szczerze zachęcam!

Dziękuję ks. Proboszczowi Piotrowi Gogolewskiemu za poświęcony czas i cenne informacje.

Karolina Szarłata-Woźniak

Mission News Theme by Compete Themes.