Press "Enter" to skip to content

Co wie o Tobie Twój Anioł Stróż?

Pojawiają się w ciele człowieka wraz z duszą. Są więc z nami od samego początku. Czy oznacza to jednak, że wiedzą o nas wszystko?

Jak bardzo dostojna jest dusza, że od momentu jej narodzin ma Anioła, który ją strzeże” – wspomina św. Hieronim ze Strydonu. Trudno się z tym stwierdzeniem nie zgodzić, można jedynie uzupełnić je o kwestię miłości. Bo to właśnie ze swojej miłości Bóg przypisał każdemu człowiekowi unikalnego Anioła Stróża.Pojawiają się w ciele człowieka wraz z duszą. Są więc z nami od samego początku. Czy oznacza to jednak, że wiedzą o nas wszystko?

Aniołowie odesłani przez Boga do strzeżenia ludzkiej duszy nie są istotami materialnymi, nie mają ciała i pojawiają się, jak twierdzi św. Anzelm, w momencie zjednoczenia ciała i duszy w łonie matki. Każdy Anioł Stróż posiada własne imię, nadane mu przez Boga, z którym to nieustannie się komunikuje. Żyje też poza czasem i przestrzenią, ale czy w oderwaniu od ludzkich spraw swojego podopiecznego? Co tak naprawdę o nas wie?

Przewrotnie jesteśmy pewni co do tego, czego Aniołowie nie wiedzą – mianowicie nie mając dostępu do naszych umysłów, nie znają naszych myśli. Tylko Bóg, jako Stworzyciel, wie, co tak naprawdę dzieje się w naszych głowach. Wspomniał o tym św. Tomasz z Akwinu w swojej Summie Teologicznej: „To co jest właściwe Bogu, nie należy do Aniołów” (I, 57, 4).

Aniołowie to istoty bardzo inteligentne, mistrzowie obserwacji. Mogą więc poprzez użycie swoich nadprzyrodzonych zdolności, kierując się doświadczeniem, rozpoznawać nasze myśli, nie mając do nich bezpośredniego dostępu. Tę kwestię również rozważył św. Tomasz, pisząc: „Co do myśli, nie są one rozpoznawalne tylko przez czyn, ale także przez zmianę oblicza; i lekarze mogą wybadać namiętności duszy przez zwykły puls” (I, 57, 4).

My również mamy wpływ na to, co wie nasz Anioł Stróż, możemy przecież odkryć przed nim swoje myśli w modlitwie. Peter Kreeft, filozof i apologeta, napisał, że możemy „ujawnić swoje myśli i tajemnice Aniołowi Stróżowi, rozmawiając z nim, tak jak rozmawialibyśmy z ludzkim świętym w niebie lub przyjacielem na ziemi” („Anioły i demony”).

Co więc wie o nas nasz Anioł Stróż? Odpowiedź jest prosta. Wie to, co sam zaobserwuje lub to, czym się z nim dobrowolnie podzielimy. Pamiętajmy jednak, że jeśli chcemy, aby Anioł Stróż znał nas naprawdę dobrze, a dzięki temu właściwie nas strzegł i prowadził, warto utrzymywać z nim jak najlepsze relacje.

Maksymilian Nagalski
/misyjnie.pl/

Inne artykuły ArchiwumWięcej wpisów »