Press "Enter" to skip to content

Przebaczenie

Bóg obecny jest w każdym słowie, które cię uderza i podtrzymuje. On jest obecny w dłoni złożonej na twoim ramieniu. Bóg jest obecny w ustach, które cię z miłością całują. W serdecznym objęciu ludzkich ramion, czujesz ciepło Boskiego Serca. Ludzie potrafią sensownie mówić o Bogu i wzajemnie się rozumieć, jeśli w ich sercach mieszka Boża Miłość.

Św. s. Faustyna żali się Jezusowi: Jak ci ludzie mało mówią o Tobie. O wszystkim, tylko nie o Tobie, Jezu. A jak mało mówią, to pewnie i nie myślą wcale.
Zazwyczaj pierwsze uderzenie wymierzone przeciw drugiemu, to słowo. Bądź ostrożny w mówieniu o innym człowieku. Słowa mogą być groźną bronią, mogą zadać ciężkie rany drugiemu. Pozwól, aby Bóg mieszkał w twoim słowie, a ono będzie wtedy światłem, życiem i miłością.

Dajesz nam sposobność, Panie,
do ćwiczenia się w uczynkach miłosierdzia,
a my ćwiczymy się w sądach. /św. s. Faustyna/

Każdy akt przebaczenia, który wzajemnie sobie ofiarujemy sprawia, że miłość nasza rozkwita jakby na nowo. Przebaczenie jest bowiem nieustannym powracaniem do pierwszej miłości i wierności. Miłość sprawdza się w wierności, a doskonali w przebaczeniu (Piet van Breemen SJ). Błędy i słabości, którymi ranimy się wbrew  własnej dobrej woli, nie muszą degradować naszej miłości, ale mogą stać się miejscem jej doskonalenia dzięki wzajemnemu przebaczeniu.

Kiedy się waham, jak postąpić,
pytam się zawsze miłości,
ona doradza najlepiej. /św. s. Faustyna/

Kiedy przebaczamy i przyjmujemy Boże przebaczenie, napełniamy się miłosierdziem. Miłosierdzie oznacza miłość i przebaczenie. Miłosierdzie to brakujące ogniwo w miłości.

Nie możecie kochać nie potrafiąc okazywać miłosierdzia.

Nie możecie też okazywać miłosierdzie nie kochając!

o. Remigiusz Recław SJ

Inne artykuły ArchiwumWięcej wpisów »