Press "Enter" to skip to content

Symbole Związane Ze Świętami Bożego Narodzenia

1. CHOINKA:Wieczne zielone drzewko jest symbolem nadziei, długowieczności, symbolizuje Chrystusa – źródło wszelkiego życia. Ozdoby choinkowe też mają swoje znaczenie: gwiazda, którą umieszczamy na czubku przypominała o gwieździe betlejemskiej, jabłka nawiązują do biblijnego owocu, który skusił Adama i Ewę. W papierowych łańcuchach można doszukać się zniewolenia grzechem. Oświetlenie choinkowe wskazuje Chrystusa- “światło na oświecenie pogan”. Warto o tym pamiętać strojąc swoje świąteczne drzewko.

2. OPŁATEK: z łaciny oblatum czyli dar ofiarny. Łamanie się ę opłatkiem symbolizuje łamanie chleba przez Chrystusa w czasie Ostatniej Wieczerzy, oznacza pojednanie, pokój w rodzinie. Zwyczaj ten oznacza również wzajemne poświęcenie się jednych dla drugich i uczy, że należy podzielić się nawet ostatnim kawałkiem chleba. Składamy sobie życzenia pomyślności i wybaczamy urazy. Dzielenie się rozpoczyna pan domu lub najstarszy syn. Każdy łamie się z każdym, a dopiero potem można zasiąść do stołu. Garstka siana pod wigilijnym obrusem symbolizuje żłóbek, w którym leżało Dzieciątko Jezus

3. POTRAWY WIGILIJNE: Według tradycji, na stole przykrytym białym obrusem stawiamy 12 potraw – na cześć dwunastu apostołów. Potrawy powinny zawierać wszystkie płody rolne, aby obrodziły one w następnym roku. Wskazane też skosztować wszystkich potraw, żeby nie zabrakło którejś podczas następnej wieczerzy wigilijnej. Wieczerza jest posiłkiem postnym. Wigilię otwierała jedna z tradycyjnych zup wigilijnych – najczęściej barszcz czerwony z uszkami, zupa grzybowa lub rzadziej – migdałowa. W ten dzień nie może zabraknąć słynnego karpia lub szczupaka, przyrządzanego na różne sposoby; potraw z grzybów suszonych, kompotów z suszonych owoców, a także klusek z makiem lub pochodzącą ze wschodnich rejonów Polski słynnej kutii; jak również maku (symbolu ciszy i urodzaju) i miodu (szczęście, bogactwo i mądrość). Trzeba było spróbować wszystkiego, choćby po łyżeczce.

4. PUSTE MIEJSCE: Przy wigilijnym stole powinno, według dawnej tradycji, zawsze stać puste nakrycie dla nieobecnych i biednych, którzy mogą zapukać do naszych drzwi. Tego wieczoru nikt nie powinien być głodny i sam. Pozostawiając wolne miejsce przy stole wyrażamy również pamięć o naszych bliskich, którzy nie mogą świąt spędzić z nami. Miejsce to może również przywodzić nam na pamięć zmarłego członka rodziny.

5. PREZENTY: Wszyscy – wszystkim, dają choćby najmniejszy upominek.

To św. Mikołaj w wigilię Bożego Narodzenia przynosi nadal prezenty, to dzieci nadal ze swoją dziecięcą wiarą piszą do niego listy.

Inne artykuły ArchiwumWięcej wpisów »