Press "Enter" to skip to content

Zychowicz komentuje: Towarzysz Wiesław chciał więcej…

Postanowiłem udowodnić sobie i światu, że i ja potrafię pisać prozę spod znaku sf. Oto ów dowód…

Mijała właśnie godzina osiemnasta 1 maja 2054 roku, kiedy towarzysz Wiesław Gomułka podpływał do mównicy swoją nową, unoszącą się w powietrzu, jonową platformą. Wszyscy już byli. I w parlamencie, i w senacie, a i tysięczne tłumy przed telebimem na Placu Tęczowej Iniekcji w Warszawie niecierpliwie przestępowały z nogi na nogę. Że o milionach Polaków przed hologramami w swoich boksach, zwanych mieszkaniami tęczowej szczęśliwości, nie wspomnę. Wszyscy łaknęli słów Wielkiego Wodza.

Towarzysz Wiesław Gomułka rozejrzał się znacząco po zebranych, szczególnie lustrując pierwsze rzędy, odchrząknął ślinę krytyki, splunął plwocinę relatywizmu i rozpoczął przemówienie (na podstawie oryginału):

– Towarzyszki, Towarzysze i Towary. Zaszczepione, Zaszczepieni i Zaszczepiani. XXVII zjazd Polskiej Partii Zaszczepionej stał się bodźcem do zwrotu w życiu medycznym kraju. Ożywczy, zdrowy prąd poruszył zaszczepione masy, klasę zaszczepioną, cale kowidowe społeczeństwo. Ludzie zaczęli prostować plecy i prężyć ramię gotowe do szczepienia. Milczące, zniewolone umysły zaczęły otrząsać się z trującego czadu zakłamania, fałszu, dwulicowości i antykowidyzmu. Drętwą i antykowidową mowę, panoszącą się poprzednio na trybunach uniwersyteckich, partyjnych i mównicach publicznych oraz na łamach prasy, zaczęło wypierać twórcze, żywe i proszczepienne słowo. Niekiedy zabrzmiał i fałszywy ton. Antykowidowy ton zaplutych foliarzy reakcji. Lecz nie ten ton nadawał kierunek. Szeroką falą sto czterdziestej trzeciej pandemii rozlała się krytyka przeszłości, krytyka nieszczepienia, gwałtów, antykowidowych wypaczeń i błędów, które nie ominęły żadnej dziedziny życia.

Na sali rozległy się brawa. Kaskada oklasków dosłownie spłynęła na przemawiającego i mównicę. Owacja na stojąco jednakże tylko połechtała Gomułkę. Towarzysz Wiesław chciał więcej…

Szymon Zychowicz

Inne artykuły ArchiwumWięcej wpisów »