Press "Enter" to skip to content

Jesteśmy solą ziemi. Słowo na Niedzielę ks. Marka Żejmo, 9.02.2020

Dziś pragnę uzmysłowić sobie istotę mojego powołania. Najlepszą okazją do tego będzie powtórzenie słów wielkiego proboszcza i apostoła św. Pawła: Bracia, przyszedłszy do was, nie przybyłem, aby błyszcząc słowem i mądrością, głosić wam świadectwo Boże. Postanowiłem bowiem, będąc wśród was, nie znać niczego więcej, jak tylko Jezusa Chrystusa, i to ukrzyżowanego. I stanąłem przed wami w słabości i w bojaźni, i z wielkim drżeniem. A mowa moja i moje głoszenie nauki nie miały nic z uwodzących przekonywaniem słów mądrości, lecz były ukazywaniem ducha i mocy, aby wiara wasza opierała się nie na mądrości ludzkiej, lecz na mocy Bożej.

Dziś Jezus mówi do nas że jesteśmy solą ziemi. Te słowa wydają nam się banalne na miarę tego jak banalną substancją stała się sól, którą możemy kupić na każdym kroku za niecałe dwa złote. Tymczasem historia soli jest bardzo stara i bogata i równie ważna.

W Biblii sól była uważana za niezwykle ważną substancję; wierni składali ofiarę Bogu między innymi w postaci soli. W starożytności odgrywała rolę środka płatniczego. Za sól można było dostać wiele cennych produktów i towarów. Hebrajczycy jako pierwsi odkryli zdolności lecznicze soli, dlatego często towarzyszyła im podczas odprawiania ceremonii religijnych. Rzymianie odkryli zdolności konserwujące soli. Także w starożytnym Rzymie sól odgrywała ważną rolę w handlu. W postaci soli wypłacano żołnierzom pensje; z tego okresu pochodzi słowo solarium oznaczające płatność. W średniowiecznej Europie rola soli była do tego stopnia doceniana, że wyznaczała drogi handlu międzynarodowego. W tym okresie powstały tzw. “drogi solne”, czyli trasy którymi transportowano sól. W XIV wieku rozpowszechniło się określenie na sól: białe złoto – nazwa ta najlepiej przedstawia rolę soli, jaką odgrywała w życiu codziennym ludzi w przeszłości. Aż trudno uwierzyć, że obecnie istnieje ponad 14 tysięcy produktów wytwarzanych na bazie soli.
W wielu częściach świata kojarzona jest z gościnnością. W Polsce uważa się, że rozsypana sól jest zwiastunem kłótni, natomiast witanie przybyłych chlebem i solą jest oznaką przyjaźni i gościnności.

Jezus powiedział do swoich uczniów: “Wy jesteście solą ziemi. Lecz jeśli sól utraci swój smak, czymże ją posolić? Na nic się już nie przyda, chyba na wyrzucenie i podeptanie przez ludzi”. Jesteśmy dla świata tym, czym sól dla ziemi. Bez niej wszystko zaczyna tracić sens, jak potrawa smak z powodu braku soli.

ks. dr Marek Żejmo

Inne artykuły ArchiwumWięcej wpisów »