Press "Enter" to skip to content

Felieton miejski. Bejnarowicz podsumowuje: obecny kryzys zweryfikuje jakość naszych firm

Wszystkie ręce na pokład. Przed nami najtrudniejsze tygodnie  walki z korona wirusem, a następnie miesiące odbudowania systemu gospodarki globalnej, krajowej i naszej lokalnej – kołobrzeskiej. Ścisła współpraca, odpowiedzialność  i solidarność to podstawa do zwycięskiej bitwy z nieznanym dotąd zagrożeniem. Chowamy wszelkie urazy i spory i pomagamy sobie wzajemnie. Każdy ma do odegrania jakąś rolę. Rząd oraz samorządy lokalne – cały wysiłek powinny przenieść w pierwszym rzędzie na ochronę zdrowia i życia a następnie wsparcia polskich rodzin i rodzimych przedsiębiorstw. W Kołobrzegu ponad wszelkimi podziałami nasz klub zaangażował się w pracę nad opracowaniem kołobrzeskiego pakietu pomocowego. To co wydawało się naszym atutem gospodarczym – turystyka, w dobie panującego wirusa stało się swoistym przekleństwem. Odcięło nam tlen i prawie 90% podmiotów gospodarczych związanych z branżą utraciło swoje dochody a w ślad za tym kołobrzeskie rodziny.

Dlatego w trybie pilnym musimy podjąć decyzje, które spowodują możliwość przetrwania tego trudnego czasu i uratowania jak największej ilości miejsc pracy.

Dzięki uchwalonej przez polski rząd ustawie tzw. tarczy antykryzysowej będziemy mogli w naszym samorządzie zwolnić okresowo z podatku od nieruchomości, zwolnić z opłat za dzierżawy i czynsze, przesunąć terminy płatności dla spółek miejskich : woda, ciepło, odbiór odpadów. Liczę i oczekuję szybkiego porozumienia. To bardzo ważne i potrzebne działanie, jednak musi być spełniony podstawowy warunek – utrzymanie miejsc pracy! Może warto dopłacić do utrzymanego każdego miejsca pracy? Przecież pandemia się kiedyś skończy, oby jak najszybciej.

Rozwiązania związane z możliwością zwolnienia z opłat ZUS, dopłaty rządowe do wynagrodzeń oraz niskooprocentowane kredyty, umożliwią funkcjonowanie firmom w momencie krytycznym. Trzeba jednak chcieć po to sięgnąć. Mam wrażenie, że wielu przedsiębiorców jest nastawionych na obronę tylko i wyłącznie własnych interesów zapominając o tym, że firma składa się również a może nawet przede wszystkim z kapitału ludzkiego. W Kołobrzegu część pracodawców nie czekając na rozwój wypadków wręczyło nielegalnie wniosek o bezpłatny urlop wysyłając bez środków do życia swoich pracowników i ich rodziny. Czy można prowadzić poważną firmę nie mając zabezpieczenia na 1, 2 miesiące na stałe koszty bieżące? Szczególnie gdy inwestuje się w branże dość ryzykowną i narażoną na okresowe załamania? Oczywiście, że nie. Chyba, że celem jest wyzysk i osiąganie korzyści kosztem a nie dzięki pracownikom. Wyrażam przekonanie, że obecny kryzys zweryfikuje jakość naszych firm oraz ich zarządów, to czas na budowanie wizerunku firmy solidnej, solidarnej i uczciwej. Obecna sytuacja zweryfikuje również jakość naszego samorządu lokalnego, ponieważ służymy ludziom. W tej sprawie będziemy pomagać nawet wtedy gdy uważamy, że władza lokalna nie działa dobrze i sprawiedliwie a może właśnie dlatego ją wspomożemy. Bo tak uważamy, że powinniśmy robić. Na refleksję i wnioski czas przyjdzie.

Maciej Bejnarowicz
Radny PiS w Radzie Miasta

Inne artykuły ArchiwumWięcej wpisów »