Press "Enter" to skip to content

Felieton miejski. Bejnarowicz podsumowuje: każdy ma do odegrania ważną rolę

Jako opozycja w Radzie Miasta przyjęliśmy konstruktywną formułę współpracy w dobie kryzysu związanego z pandemią. Uważamy, że ten trudny dla wielu kołobrzeskich rodzin czas powinien uwspólniać wysiłek i wykrzesać jak najwięcej dobra. Pomocy w przetrwaniu tego okresu i zamrożenia gospodarki.

Z przykrością obserwujemy postawę opozycji na scenie krajowej, której totalność w obliczu zagrożenia szkodzi wspólnocie. Poddawanie w wątpliwość i kwestionowanie wszelkich rozwiązań proponowanych przez rząd tylko podsyca niepokój, strach i nieufność. Prowadzi do osłabienia państwa. Powoduje wzniecanie konfliktów, którymi interesują się chyba już tylko sami politycy. Gdybyśmy postępowali na gruncie samorządowym tak jak opozycja w kraju to nie przystąpilibyśmy do zespołu opracowującego Kołobrzeski Pakiet Pomocy dla Przedsiębiorców. W zasadzie to oczekiwalibyśmy na propozycje. Później bezceremonialnie mówili, że ta pomoc jest za mała, nie obejmuje wszystkich zainteresowanych, że będzie katastrofa i że Prezydent do niczego się nie nadaje. Mało tego, nad niczym nie panuje! Można wykorzystywać tą sytuację politycznie i budować swoją pozycję na nieszczęściu. Jednak ta sytuacja dotknęła nas wszystkich, cały świat stanął na głowie, a takie działanie jest nieetyczne. Niepoważne, cyniczne, wstrętne i dla mnie dyskwalifikujące politycznie.

Dlatego odkładamy waśnie i spory na bok. Z determinacją opracowujemy program ratunkowy wspierając działanie magistratu.

Kołobrzeski Pakiet Pomocowy dla Przedsiębiorców to program skierowany do lokalnych przedsiębiorców. Będą mogli z niego skorzystać firmy, które zostały dotknięte ograniczeniami w prowadzonej działalności gospodarczej w usługach oraz handlu, działalności hotelarskiej, turystycznej, gastronomicznej, rozrywkowej. Ustaliliśmy, że projekt uchwały będzie zawierał:

  • zwolnienia z czynszów w miejskich lokalach użytkowych;
  • zwolnienia z czynszów dzierżaw w nieruchomościach gminnych;
  • zwolnienie z podatku od nieruchomości na początku za kwiecień (w zależności od rozwoju zdarzeń, być może dłużej) ;
  • odroczenie terminów płatności w/w podatku za kolejne miesiące po przyszłorocznym sezonie czyli na wrzesień, październik, listopad i grudzień 2021r;
  • umorzenie lub rozłożenie na raty podatku od środków transportu;
  • rezygnacja z opłaty targowej;
  • nieodpłatny punkt pomocy prawnej tzw. doradztwo kryzysowe tak, aby każdy otrzymał pełną informację o możliwej pomocy, jaką może uzyskać na terenie urzędu.

Jako Klub Radnych zwróciliśmy szczególną uwagę, aby pomoc i jej zakres była uzależniona od utrzymania miejsc pracy. Będzie więc uzależniona od sposobu potraktowania pracowników przez ich pracodawców. Zależało nam także, aby wszelkie umorzenia miały transparentny, czyli publiczny charakter i jasne kryteria. W ten sposób mamy szansę uniknąć  uznaniowości. Bardzo ważnym będą uproszczone procedury, bowiem czas wsparcia jest niezwykle ważny. Już dzisiaj zawieszane są działalności i zwalniani są mieszkańcy naszego miasta. Nie unikniemy strat, nie uda się uratować wszystkich, ale musimy zminimalizować skutki społeczno-gospodarcze tego kryzysu. Jednocześnie zapewnić funkcjonowanie miasta w niedalekiej przyszłości.

To nie jest czas na populizm, defetyzm, szukanie winnych, wzajemne oskarżanie. To czas próby. W kryzysie ma szansę zrodzić się dobro, wynikające ze współpracy rządu z samorządem, władzy z opozycją, pracodawcy z pracownikiem. Każdy ma do odegrania ważną rolę. Tylko razem możemy opanować ten kryzys i wrócić do normalności. Wzmocnieni, bo odbudowaliśmy relacje i pogłębiliśmy komunikację we wzajemnej współpracy. Czy to oznacza, że przestaliśmy się różnić? Nie. To oznacza, że wartości, które wyznaczają nasz sposób myślenia i działania są kluczem do poprawy jakości naszego całego życia, również samorządowego. Innymi wartościami kieruje się opozycja totalna w kraju wykorzystując kryzys ogólnoświatowy do zbudowania pozycji politycznej.

My tu na dole wspieramy i współpracujemy dla dobra naszych mieszkańców. Mimo często fundamentalnych różnic.

Maciej Bejnarowicz
Radny PiS w Radzie Miasta

 

 

Inne artykuły ArchiwumWięcej wpisów »