Press "Enter" to skip to content

Żurowa

ŻUROWA – miejscowość na Pogórzu Karpackim, w południowo-wschodniej części powiatu tarnowskiego i w północno-zachodniej części gminy Szerzyny. 16 listopada 1995 roku teren, na którym leży Żurowa, został w całości objęty powstałym Parkiem Krajobrazowym Pasma Brzanki. Nazwa miejscowości pochodzi od wodza litewskiego – Zurowa, który na tym terenie walczył z Tatarami i w Bitwie pod Czernawami (obecnie „Cyrnawy” stawy przeciwpożarowe w lesie na granicy Żurowa-Swoszowa) pokonał tureckiego wezyra. Formalnie Żurowa została założona w 1368 r. przez Kazimierza Wielkiego na prawie niemieckim. Była wsią królewską w obrębie starostów bieckich, która na przestrzeni XIV-XX wieku zmieniała właścicieli (także w wyniku licytacji publicznych), ostatnim z nich był Julian Budzyn, który zginął w Katyniu, a który w Żurowej posiadał swój dwór, pańskie pola oraz folwarki, stąd nazwa przysiółka Pańskie i przysiółka Folwark nie została zmieniona i funkcjonuje po dzień dzisiejszy.
W Żurowej, ks. prałat Józef Słomski przyszedł na świat 10 lipca 1932 roku i w swojej rodzinnej miejscowości został pochowany 19 marca 2018 roku. „ Moje grzeszne ciało proszę pochować, zgodnie z wolą rodzeństwa w rodzinnej miejscowości, obok rodziców i rodzeństwa – w Żurowej.”- napisał ksiądz prałat w testamencie.
Na zdjęciach prezentujemy kościół pw. św. Małgorzaty, widok na miejscowość oraz ceremonię pogrzebową. Można odsłuchać także fragmenty mszy pogrzebowej.

 

Mission News Theme by Compete Themes.